Google dan Pazarlama Dersleri

Google dan Pazarlama Dersleri

İnternet'te sayısız video var. Aracınızın yağını mı değiştirmeniz gerekiyor? Bunu nasıl yapacağınızı gösteren bir video izleyebilirsiniz. Akşam üstü keyfinizi yerine getirecek bir şeye mi ihtiyacınız var? Komik bir kedi videosunda aradığınızı bulabilirsiniz.

Ortalama bir kullanıcı ayda 20 saatin üzerinde İnternet'te video izliyor. İnternet videoları her geçen gün popülerlik kazanırken, videolardan yararlanan işletmelerin sayısı hızla artıyor.

Bu derste, dikkatli bir planlama ile servet harcamadan video oluşturmanın ve akıllı video düzenlemesinin temellerini öğreneceksiniz.

Düşük maliyetli bir video oluşturmanın ilk adımı içerik planlamasıdır.

Unutmayın: Videolar eğlenceli, öğretici, bilgilendirici veya hepsi birden olabilir. Önemli olan, şirketinizi ve işletme hedeflerinizi doğru bir şekilde yansıtmalarıdır. Yemekle ilgili bir blogunuz olduğunu ve sitenize video eklemek istediğinizi varsayalım. Mutfak becerilerinizi ve yarattığınız lezzetleri tanıtarak abone sayısını artırmak istiyorsunuz.

Bir videoda, sevdiğiniz bir yemeğin tarifini uygulamalı olarak paylaşabilirsiniz. Başka bir videoda, yaşadığınız yerde tanınan bir aşçının mutfağına konuk olabilirsiniz. Üçüncü videoda ise bir yemek yarışmasına yer verebilirsiniz.

İleride yayınlayacağınız videoları önceden planlayarak, daha az çaba ve kaynakla aynı anda birkaç video çekebilirsiniz. Her videonun içeriğini ana hatlarıyla çizmek için resimli taslakları kullanın.

Hikayenizin görsel planları olan bu resimli taslaklar, aksiyon ve diyaloglar dahil olmak üzere her sahnede neler olacağını gösterir. Videonuzun içeriğini baştan sona planladıktan sonra prodüksiyon aşamasına geçebilirsiniz. Düşük maliyetli video hazırlamak, kaynaklarınızı yaratıcı bir şekilde kullanmak anlamına gelir.

Yakın geçmişte, bunun için bir ekip tutmanız, stüdyo kiralamanız ve daha videoyu çekmeye başlamadan ekipman için küçük bir servet harcamanız gerekiyordu.

Şimdi video çekmek için ihtiyacınız olan tek şey, cep telefonu veya dizüstü bilgisayarınızda bulunan web kamerası ya da size veya arkadaşınıza ait yüksek çözünürlüklü bir video kamera ile basit bir video montaj yazılımı. Bu tür bir yazılım bazı bilgisayarların işletim sistemlerinde ücretsiz olarak bulunuyor. Düşünülmesi gereken başka faktörler de var tabii. Sahne donanımını, oyuncuları ve mekanları ararken zamandan ve paradan tasarruf etmek için kendinize birkaç soru sorabilirsiniz:

Evde, arkadaşlarınızda veya ikinci el dükkanlarda sahne için gereken malzemeleri bulabilir misiniz?

Uzun zamandır içten içe kamera önüne çıkmak için yanıp tutuşuyor musunuz? Veya yıldız olmayı isteyen bir arkadaşınız var mı?

Mekan olarak evinizi, iş yerinizi veya bir parkı kullanabilir misiniz? Videolarınızı planladıktan, setinizi hazırladıktan ve ekibinizi tamamladıktan sonra, sıra film çekimine gelir.

İyi bir ışık ve sesle birlikte sabit bir kamera çok büyük fark yaratabilir.

Dikkat etmeniz gereken birkaç temel nokta var:

Cep telefonunuzdaki kamera veya pahalı olmayan bir dijital kamera gibi yüksek çözünürlüklü herhangi bir kamera işe yarayacaktır. Önemli olan, tripod veya başka bir sabitleme sistemi kullanarak makinenin hareket etmemesini sağlamaktır.

Kaliteli bir ses için harici mikrofon kullanabilirsiniz.

Odanın iyi aydınlatılmış olması gerekir. Çektiğiniz görüntüleri montajlama zamanı geldiğinde, İnternet'te size yol gösterecek eğitici videolar bulabilirsiniz.

iMovie, Windows Movie Maker veya YouTube Video Düzenleyici gibi çeşitli video montaj araçları videolarınızı montajlamanıza, birleştirmenize, sahne geçişlerini düzgün bir şekilde yapmanıza ve hatta müzik eklemenize yardımcı olabilir. Montaj aşamasında yapacağınız birkaç küçük ayar, videolarınızın daha profesyonel görünmesini sağlar. Video çekmek, işletmeniz için harika bir pazarlama aracı olmasının yanı sıra çok da eğlencelidir! Yaratıcı kimliğinizin ortaya çıkması için kendinize bir şans verin ve işletmenizi tüm dünyaya tanıtın. Unutmayın: Düşük bütçe, video içeriğinizi sınırlamaz.

Önceden planlama yaparak ve tedarik aşamasında yaratıcılığınızı konuşturarak, servet harcamadan harikalar yaratabilirsiniz.