Koronavirüsün Avrupa'da Mutasyona Uğradığı Haberleri Ön Plana Çıkıyor

BIST – 30 Yakın Vade

Aralık vadeli endeks kontratı cuma günü 1547 ve 1569,75 puanları arasında dalgalanarak günü %0,34’lük yükselişle 1563,50 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontrat veri akışının zayıf kaldığı haftanın son gününde yön bulmakta zorlandı ve günü yataya yakın seviyelerden noktaladı. Gün içinde yurtiçinde TCMB beklenti anketi yurtdışında aşılama ve teşvik paketi görüşmeleri takip edildi. Kontratta bugün yurtiçinde tüketici güveni, yurtdışında Chicago Fed ulusal aktivite endeksi rakamları izlenecek. Kontratın haftaya yataya yakın başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1560 seviyesinin üzerinde kalınması durumunda yukarıda 1571 ve 1578-1580 bölgesi önem kazanacaktır. Geri çekilmelerde ise 1548 seviyesinin altında 1541 ve 1530 seviyeleri destek noktaları olarak izlenebilir. 

Dolar/TL Yakın Vade

Aralık vadeli Dolar/TL kontratı cuma günü 7,6634 ve 7,7805 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %1,02’lik düşüşle 7,6725 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratı haftanın son gününde dolar endeksindeki tepki alımlarına karşın TL’deki pozitif ayrışmanın devam etmesiyle üst üste 4.günü de kayıplarla noktalamış oldu. Gün içinde yurtiçinde TCMB beklenti anketi rakamları takip edilirken, yurtdışında salgın kaynaklı gelişmeler ve teşvik paketi görüşmeleri piyasaların radarında oldu. Perşembe günü 2018 Nisan’ından bu yana ilk kez 90 seviyesinin altına sarkan küresel dolar endeksi, tepki alımlarıyla yeniden 90 seviyesinin üzerinde işlem gördü. Dolar gelişmekte olan ülke para birimlerinin çoğunluğuna karşı primlenirken, TL ve G.Afrika randına karşı kayıplar yaşadı. Bugün yurtiçinde tüketici güven endeksi verisi, yurtdışında ise Chicago Fed ulusal aktivite endeksi verisinin yanı sıra teşvik paketi ve salgının mutasyona uğramasına yönelik haber akışı takip edilecek. Cuma günü kontrat işleme kapandığı sırada 90,0 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 90,4 seviyelerinden, cuma günü kontrat işleme kapandığı sırada 7,65 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,67 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.

Piyasa Gündemi

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi McConnell, destek paketi ile üzerinde anlaşma sağlandığını açıkladı. Küresel çapta devam eden vaka artışları ve salgın kaynaklı endişeler risk unsuru olarak izlenmeye devam ederken, Avrupa’da koronavirüs mutasyona uğradığı haberleri ön plana çıkıyor. AB ülkeleri mutasyon ile ilgili acil toplantı kararı alırken, bu konudaki gelişmeler risk iştahı ve fiyatlamalar üzerinde etkili olacaktır. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
•    10:00 Türkiye – Tüketici Güven Endeksi Önem: Orta
•    18:00 Euro Bölgesi – Tüketici Güveni Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Geçen hafta genelinde ABD’deki teşvik paketi ve Fed’in mesajlarından destek bulan küresel hisse piyasalarında haftanın son işlem gününde hafif satıcılı bir seyir etkili oldu. BIST-100 Endeksi yukarı yönlü seyrini sürdürerek cuma gününü %%0,64’lük yükselişle 1.408,32 puandan tamamladı. Yeni haftaya başlarken ise koronavirüsün mutasyona uğradığı haberi ön plana çıkıyor. ABD borsaları cuma günü sınırlı düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah karışık bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,65 – 7,66 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 7,67’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz

BIST-100 Strateji

BIST 100’de geçtiğimiz haftalarda da bahsettiğimiz gibi yükselişlerin genele yayıldığını,  göstergelerin bu yükselişe eşlik ettiğini söylemek zor. Bu nedenle yükselişlere temkinli yaklaşmaya devam ediyoruz.  Endekste yaşanan yükselişle birlikte mart ayından beri devam eden yükselene kanalın üst bandı da test edilmiş oldu. Bu kanalın üst bandı bu hafta itibariyle geçtiğimiz hafta test edilen 1.400’ün hemen üzerinde bulunuyor. Endekste aşağıda ise ilk güçlü destek bölgesi geçtiğimiz hafta başında oluşan boşluğun dolacağı 1.370 civarında bulunuyor. Endekste buranın altına sarkılması yükseliş hareketinin zayıflaması olarak değerlendirilebilir ve bundan sonraki süreçte görülen eski zirveler geçilmeden yükselişlere çok daha temkinli yaklaşmak gerekir. 

Önemli Sektör Şirket Haberleri

BDDK, mobilya, elektrikli ev aletleri ve motorlu taşıt satışlarında kredi vadelerini ve taksitlerini düşürdü. Bilgisayarlar ve fiyatı 3.500 liraya kadar olan televizyon alımları hariç elektronik eşya alımlarında taksit 6 aydan 4 aya, mobilya ve elektrikli eşya alımında ise 18 aydan 12 aya indirildi. Ayrıca 300 bin liranın üzerindeki taşıt alımlarında kullanılan kredilerin vade üst sınırı 48 aydan 36 aya, 750 bin liranın üzerindeki araç için kullanılan kredilerde ise 48 aydan 24 aya indirildi. Taşıt teminatlı kredilerde ise vade 48 aydan 36 aya indirildi. (İlgili sektörler için SINIRLI NEGATİF)