Yeni Medya da Reklam

Kullanıcıların internette video izlemeye çok zaman ayırdıklarını artık biliyorsunuz. Bunu şöyle yorumlayabiliriz: Kullanıcılar YouTube, Vimeo, DailyMotion gibi popüler video paylaşım sitelerinde her zamankinden çok daha fazla vakit geçiriyor. İlgilendikleri içeriklerle etkileşim kuran geniş kitleler olduğu göz önüne alındığında, video siteleri ürün veya hizmetlerinizin reklamını yapmak için çok iyi fırsatlar sunar. Üstelik bunun için kendi videolarınıza bile gerek yok.

Bugün, işletmenizin reklamını yapmak için video paylaşım sitelerinin popülerliğinden yararlanmanın çeşitli yollarını öğreneceksiniz.

İlk adım, hedef kitlenizi tanımlamak ve bu kitlenin görüntüleme olasılığı yüksek olan içerik türlerini belirlemektir. Yemekle ilgili bir bloğunuz olduğunu ve okurlarınızın evde yemek pişirme, ünlü aşçıların yer aldığı televizyon programları ve yemek tarifleriyle ilgili videolardan hoşlandıklarını varsayalım.

Okurlarınızın ilgi alanlarına uygun içeriklere yer veren video kanallarını aramakla işe başlayabilirsiniz. YouTube bunun için çok iyi bir yer olabilir. Ulaşmak istediğiniz kitle bu kanallardadır ve bu videolardaki reklamlar yeni kullanıcıları bloğunuza çekebilir.

Yemekle ilgili videoları seven kullanıcıların ilgisini nasıl çekebileceğinizi düşünün. Benzer tarifleriniz ve paylaşabileceğiniz ilginç püf noktaları var mı? Ünlü aşçılarla bizzat röportaj yaptınız mı? Kitlenizin ilgi alanlarına yönelik fikirler bulduktan sonra, YouTube'da reklam yayınlamak için Google Ads programını kullanabilirsiniz. Diğer web siteleri de çoğu zaman reklam yayınlamaya izin verir. Bu sitelerde reklam yayınlamak için kendi videolarınız olması gerekmez. Resim ve metin de kullanabilirsiniz. Örneğin profesyonel bir görünüme sahip banner'lar oluşturmanıza yardımcı olacak Google Reklam Galerisi gibi ücretsiz araçlar bile var.

İzleyicilere, web sitenizi ziyaret etmeleri için bir neden vermeniz ve ziyaret ettiklerinde sitenizde çarpıcı bir şeyler bulmalarını sağlamanız çok önemli. Bu kitlenin görsel içeriklerden hoşlandığını artık biliyorsunuz. Bu nedenle, onları mümkünse çarpıcı resim veya kendi videolarınızı içeren sayfalara yönlendirin. Unutmayın, kullanıcıların daha fazla içeriğe göz atmak için sitenize geri dönmelerini sağlamanız gerekir.

YouTube'da reklam yayınlamaya karar verdiğinizi varsayalım. Reklamınızı hazırladıktan sonra, kampanyanızı yayınlamak için bir Ads hesabı kullanın. Ads'de, YouTube üzerinden ulaşmak istediğiniz kullanıcıların kategorisini seçin: örneğin mutfak meraklıları.

Hedef kitleniz YouTube'da video izlerken, seçtiğiniz reklam türüne göre reklamınız videonun yanında, hatta videonun içerisinde bile gösterilebilir.

Tüm internet reklamlarında olduğu gibi, YouTube kampanyanız için de bir bütçe belirlemeniz gerekir. Kampanyanızı izleyin ve öğrendiğiniz bilgiler temelinde optimize edin. Şimdi özetleyelim.

Video paylaşım sitelerinde işletmenizi tanıtmanın birçok yolu var. Çoğunlukla video gösteren sitelerde reklam yayınlamak için kendinize ait video içeriği oluşturmanız gerekmez. Buradaki amaç, işletmenizi alakalı ve çekici bulacak bir kitleye ulaşmaktır.

Hedef kitlenizin ilgisini çeken videoları ve web sitelerini bulun ve buralarda alakalı reklamlar yayınlayın.