Yurtdışına E-Ticaretle Açılın 2

Yurtdışına E-Ticaretle Açılın 2

Merhaba! İşletmenizi yeni ülkelere genişletme sürecine başlamak için doğru yere geldiniz.

Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi yurt dışında satmaya başlamadan önce, hangi ülkelerin size uygun olduğuna karar vermeniz oldukça önemlidir. Hangi pazarlarda sunduğunuz ürün ve hizmetlere daha fazla talep var? Bu pazarlarda bilmeniz gereken yasal veya lojistik zorluklar var mı?

Analiz ve araçların sizin için en büyük fırsatı sunan pazarlara karar vermenize nasıl yardımcı olabileceğini adım adım anlatacağız.

Bulunması zor nostaljik plaklar satan bir İnternet mağazanız olduğunu varsayalım. Bulunduğunuz Türkiye'de işleriniz çok iyi gidiyor ve bir sonraki adımınızın yeni pazarlara açılmak olup olmadığını düşünmeye başladınız. Sorulması gereken soru: nereye? Portekiz'den Fransa'ya kadar ürünlerinizin başarılı olabileceği ve pek başarılı olamayacağı bazı pazarlar var. Neyse ki durumu önceden ölçmek için kullanabileceğiniz birçok araç bulunuyor.

Google'ın Global Pazar Fırsatları Aracı'na göz atarak başlayabilirsiniz. Bu ücretsiz araç, işletmeniz için önemli olan anahtar kelimelerin arama trafiğini hızla analiz edebilmenizi sağlar. Örneğin, neredeki kullanıcılar nostaljik plaklar için çok fazla arama yapıyor? Söz konusu terimler için arama trafiği yüksek olan ülkeler, ürünlerinize talebin yüksek olduğu yerler olabilir. Diğer yandan, bu terimler için fazla arama yapmayan ülkeler muhtemelen sizin için iyi birer seçenek değildir. Google Global Pazar Fırsatları Aracı'nı kullanarak genişleyen işiniz için nereye yatırım yapmanız gerektiğine ilişkin daha bilinçli kararlar verebilirsiniz.

Ürünlerinizin çok fazla arandığı birkaç ülke bulduktan sonra, Google Anahtar KelimePlanlayıcı veya bunun gibi araçları kullanarak arama ağı reklamları için ne düzeyde rekabet olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu sayede girdiğiniz pazardaki rakiplerinizin az mı yoksa çok sayıda mı olduğunu bilirsiniz.

Kullanışlı araçlardan bir diğeri ise web analizidir. İster Google Analytics'i ister diğer analiz araçlarından birini kullanın, diğer pazarlardaki kullanıcıların şimdiden işletmenize ilgi gösterip göstermediklerini kontrol edebilirsiniz. Örneğin, ürünlerinizi şimdiye dek sadece Türkiye içinde gönderdiğinizi düşünelim. Web sitenize Fransa'dan çok fazla ziyaretçi geldiğini fark edebilirsiniz. Bu ziyaretçiler web sitenize göz atıyor, sizin hakkınızda bilgi alıyor ve sonra ürünlerinizi satın alamayacaklarını fark ediyorlar...henüz. Bu bilgi, Fransa'da sizi bekleyen bir müşteri tabanınız olabileceğini işaret ediyor olabilir.

Şimdiye kadar, pazar talebini ve rekabeti anlamanıza yardımcı olan araçlara göz attık. Elbette, odaklanmanız gereken pazarlara karar verirken dikkate almanız gereken başka faktörler de var.

Örneğin, bazı ülkeler diğerlerine göre daha fazla yasal engel, düzenleme veya vergi sorunları oluşturuyor olabilir. İşinizi genişletecek bir projeye yatırım yapmadan önce bu konuda bir fikriniz olmasını isteyebilirsiniz. Bazı pazarlar "kağıt üstünde" size çekici gelebilir fakat bu tür sorunları biraz araştırırsanız kötü sürprizlerle karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz. Neyse ki birçok devletin bu sorularınızı yanıtlamaya yardımcı olacak kaynakları içeren web siteleri bulunuyor.

Şimdi tekrar özetleyelim. İşinizi yeni bir pazara genişletmek, büyümek için harika bir yol olabilir. İşe koyulmadan önce, ürünlerinize yüksek talep olan yerleri anlamanıza yardımcı olacak online araçlardan yararlanın. Ardından, biraz araştırma yaparak yasal engeller veya düzenleme sorunlarıyla karşılaşmayacağınızdan emin olun. Tüm bunları yaptıktan sonra, yeni bir pazara açılarak işletmenizi büyütmeye hazır olacaksınız.